LKS "Wierchy" Pasierbiec - strona oficjalna

Strona klubowa

Zegar

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 50, wczoraj: 85
ogółem: 1 880 644

statystyki szczegółowe

Kalendarium

19

04-2024

piątek

20

04-2024

sobota

21

04-2024

niedziela

22

04-2024

pon.

23

04-2024

wtorek

24

04-2024

środa

25

04-2024

czwartek

Sport.pl

Zczuba.tv

Kontakty

Wyszukiwarka

Skrócona wersja historii

 

Historia LKS „Wierchy” Pasierbiec (1953-2013)

/
krótsza wersja historii klubu do opracowywanej Monografii przez LPPN/


 
 

Klub „Wierchy Pasierbiec” powstał w 1953 roku. Został założony w lokalu Szkoły Podstawowej i przez niemal 40 lat działał jako Koło Ludowego Zespołu Sportowego (LZS). Wówczas, w dniu 6 grudnia 1992, zostało przekształcone w Ludowy Klub Sportowy (LKS) „Wierchy” Pasierbiec. Klub usytuowany jest tuż pod Pasierbiecką Górą - jego nazwa „Wierchy” pochodzi od nazwy wierzchołka tej góry: osiedle „Wierzch Góry”. Stadion klubu to jeden z kilku najwyżej położonych n.p.m. stadionów w Polsce. Głównymi inicjatorami założenia Koła LZS w Pasierbcu byli: Stanisław Gawron i Stanisław Ptaszek.
 
Na początku założono wtedy 3 sekcje sportowe: szachy, piłka siatkowa i kolarska oraz zespół amatorski. Pierwszym przewodniczącym klubu LZS zostaje Stanisław Ptaszek. Koło LZS prawie od początku cieszyło się dużym uznaniem Powiatowej Rady Zrzeszenia LZS za uczestnictwo w imprezach powiatowych, za ilość imprez organizowanych przez koło i za działalność kulturalną.

W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych prowadzono zajęcia w sekcji piłki nożnej, tenisa stołowego, kolarskiej i lekkoatletyki, były też sukcesy sportowe i w połowie lat siedemdziesiątych inne dyscypliny sportowe. W roku 1972 w szkole podstawowej rozpoczyna pracę nauczyciel WF - Stanisław Golonka. Tworzy dobrą atmosferę sportową oraz angażuje dzieci i młodzież do uprawiania sportu szczególnie: narciarstwa biegowego „Próba Limanowska”, biegów przełajowych, LA, ZGS, tenisa stołowego. Wówczas Jan Knapik zaczął uczyć młodzież gry w tenisa stołowego w nowo otwartej szkole. Działalność sportowa szkoły oraz bardzo duże wkład młodzieży miał pozytywny wpływ na wielu wychowanków, którzy w latach osiemdziesiątych działali w LZS „Wierchy” osiągając świetne wyniki sportowe i organizacyjne.
 
W latach osiemdziesiątych modna staje się na Pasierbcu piłka nożna. Wśród sporej grupy młodzieży, największymi zapaleńcami okazują się czterej bracia Knapikowie oraz Henryk Gąsiorek z pobliskiej Bałażówki. Następnie, obok piłki nożnej powstaje sekcja tenisa stołowego na bazie sprzętu i lokalu Szkoły Podstawowej w Pasierbcu. Od chwili wyboru Józefa Knapika na przewodniczącego koła, drużyna piłki nożnej rozpoczyna regularne treningi na boisku w Limanowej pod Ogólniakiem, tam rozgrywane były mecze. Piłka nożna to głównie udział w rozgrywkach wojewódzkich spartakiad, gdzie LZS odnosi pokaźne sukcesy. W 1981 roku zdobywa IV miejsce, a w 1982 jest II-gą drużyną w województwie.

Drużyna tenisa stołowego bierze udział w turniejach i rozgrywkach ligowych klasy „B” okręg limanowski, zajmując zdecydowanie pierwsze miejsce i awans do wyższej klasy rozgrywek, by w ciągu trzech sezonów awansować i brać udział w Lidze Wojewódzkiej tenisa stołowego w kat. kobiet i mężczyzn zajmując czołowe miejsca w tabeli. Również inne dyscypliny są reprezentowane przez członków LZS, przede wszystkim dzięki bardzo dobrej współpracy ze szkołą, a w szczególności ogromnemu zaangażowaniu mgr Stanisława Golonki - który bardzo dobre wyniki sportowe uzyskiwane przez uczniów szkoły przeniósł na młodzież, która mury jej dawno opuściła. Były to zwycięstwa w mistrzostwach województwa w biegach narciarskich, jak również zdobyte medale w LA IV Wojewódzkiej Spartakiady. Efektem dobrych osiągnięć sportowych szkoły i LZS oraz zaangażowanie działaczy, spowodowało przychylność władz gminnych i wojewódzkich w staraniach o budowę stadionu.

Dnia 25 października 1982 powstaje Społeczny Komitet Budowy Stadionu, którego przewodniczącym zostaje wybrany Stanisław Golonka, zastępcą Józef Knapik, sekretarzem Stanisław Ptaszek, skarbnikiem Edward Badyla oraz członkami Jerzy Piórkowski i Paweł Guzik.
 
W 1983 to udział drużyny w turnieju wojewódzkim w piłce nożnej organizowany przez ZSMP tzw. drużyn „niezrzeszonych”. Rozgrywki prowadzone są podobnym systemem jak spartakiada, od gminnych poprzez rejonowe, kończący się finałem o Mistrzostwo Województwa, który zostaje rozegrany na stadionie Sandecji gdzie drużyna zdobywa wysokie IV miejsce.
 
W 1984 udział w turnieju piłkarskim organizowanym przez Podokręg Nowotarski drużyna zajmuje II miejsce. Równocześnie drużyna uczestniczy w rozgrywkach klasy „C” organizowanej przez OZPN w Nowym Sączu.

Staliśmy się wówczas cenionym sparing-partnerem dla takich drużyn jak KS Limanovia czy Harnaś Tymbark. A dzięki sukcesom sportowym młodzieży szkolnej oraz LZS-u, możliwe było wybudowanie nowego stadionu. Prace przebiegały w trudnym terenie, trzeba było zniwelować część stromej góry. Tymi zapaleńcami byli: Józef, Jan, Stanisław i Antoni Knapikowie, Henryk Gąsiorek i Stanisław Golonka - nauczyciel wychowania fizycznego i przewodniczący Społecznego Komitetu budowy boiska w Pasierbcu oraz wielu innych. Oczywiście możliwe to było przy wydatnej pomocy władz Miasta i Gminy Limanowa oraz wielu działaczy i sympatyków, którzy w czynie społecznym budowali boisko. Z tego dużego grona należy wymienić Jana Kubowicza, naczelnika Miasta i Gminy Limanowa, który wykupił grunt na skarb państwa od państwa Stanisława i Wiktorii Giza, Stanisława Struga - kierownika Wydziału Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Miasta i Gminy w Limanowej, a także Andrzeja Ociepki - naczelnika Gminy Łososina Górna, który również przyszedł z pomocą oraz Franciszek Kowalczyk - kierownika Biura Rejonowego LZS w Limanowej i Antoni Dudczyk z Limanowej. Wymienić tu należy również Ryszarda Aleksandra - dyrektora wydziału Kultury i Sportu i Jacka Bugajskiego - czołowego działacza LZS-ów.
 
W czasie budowy boiska, nie zaniedbywano treningów i osiągano dobre wyniki w piłce nożnej. Wspaniałymi wynikami mogli poszczycić się w tym czasie również juniorzy. W latach 1987-1989 były też wspaniałe wyniki w tenisie stołowym.

Jakby ukoronowaniem w/w osiągnięć była uroczyste otwarcie nowo wybudowanego stadionu, które odbyło się w dniu 23 VII 1989 r. w obecności władz gminnych i wojewódzkich, zakończona meczem z I ligową drużyną „Igloopol Dębica”. Mecz zakończył się wynikiem remisowym 1:1. Było to wielkie wydarzenie sportowe nawet dla Limanowej, ponieważ „Igloopol” był wtedy beniaminkiem I ligi polskiej, a w bramce bronił reprezentant Polski, Aleksander Kłak, który 3 lata później zdobył z reprezentacją Polski wicemistrzostwo olimpijskie w Barcelonie w 1992 r.
 
Po otwarciu boiska, Franciszek Kowalczyk - kierownik Biura Rejonowego LZS organizował tu wiele zawodów piłkarskich drużyn szkolnych z całego województwa nowosądeckiego, w ramach hasła „Piłkarska kadra czeka”. Odbywało się na nim wiele koloniad, a także rozgrywane były na nim spartakiady urzędów gmin i urzędów rejonowych.
 
Dn. 6 grudnia 1992 roku na spotkaniu członków LZS-u, podjęto decyzje o powstaniu LKS ”Wierchy” Pasierbiec. Pierwszym jego prezesem zostaje wybrany Edward Badyla, a zastępcą Stanisław Knapik. Następnie drużyna brała udział w rozgrywkach klasy „C’’ Okręgu Limanowskiego. Udział ten możliwy był głównie dzięki zaangażowaniu prezesa LKS Edwarda Badyli, który przeprowadził również kolejne inwestycje na stadionie, z których największe to wybudowania szatni.
 
W sezonie 1998/1999 - drużyna juniorów zdobyła Wicemistrzostwo klasy „B” juniorów, a w sezonie 1999/2000 - Mistrzostwo klasy „B” i awans do klasy „A” juniorów.
 
Po roku 2000 zarówno seniorzy, jak i juniorzy, osiągają wysokie wyniki. Przykładem jest m.in. IV miejsce seniorów w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Limanowa w 2002 roku i IV miejsce w halowym turnieju o Mistrzostwo Gminy Limanowa. Na uznanie zasługuje awans drużyny juniorów do klasy wojewódzkiej w sezonie 2003/2004 prowadzonej przez Józefa Knapika. Warto zaznaczyć również, że w roku 2003 juniorzy LKS-u zdobywają I miejsce w halowym turnieju o Puchar Wójta Gminy Limanowa.
 
W roku 2003
 odbyły się na Pasierbcu uroczystości z okazji Jubileuszu 50-cio lecia Klubu LZS/LKS "Wierchy" Pasierbiec, w której wzięło udział wiele zasłużonych gości, działaczy, zawodników, władz Miasta i Gminy, samorządowców oraz przedstawicieli tutejszej szkoły i parafii w Pasierbcu.
 
W latach 2006-2009 drużyna otarła się wówczas o awans do „A” klasy, bowiem dwukrotnie niewiele brakło piłkarzom „Wierchów” do awansu do wyższej ligi rozgrywkowej.

W roku 2010 drużyna zajęła ostatnie miejsce w klasie „B” i nastąpiło rozwiązanie jedynej istniejącej drużyny w klubie. Zrezygnował wówczas z funkcji prezesa Edward Badyla. Funkcję tę zgodził się objąć jeszcze czynny piłkarz - Łukasz Wierzycki. Nowemu prezesowi udało się zebrać juniorów do gry, składających się z mieszkańców Pasierbca i okolic, w wieku od 13 do 16 lat. Drużyna wystartowała w sezonie 2010/2011 w III Lidze Juniorów Starszych Limanowskiego Podokręgu.

Rok 2011. Młodzi juniorzy nie mieli stałego trenera i w dodatku byli trochę zbyt młodzi na „juniorów starszych”, zajmowali ostatnie miejsce w lidze. Odeszło jeszcze wówczas kilku najlepszych piłkarzy do juniorów MKS „Limanovia”, gdzie aktualnie są czołowymi piłkarzami. Na prośbę prezesa Wierzyckiego (początek roku 2011) zgodził się objąć drużynę juniorów nowy trener - Mateusz Wroński, radny Miasta Limanowa, działacz sportowy i były piłkarz „Limanovii”.

Sezon 2011/2012. Lepsza gra juniorów.
Nowy trener robi treningi kilka razy w tygodniu, tworzy się dobry klimat, panuje kolektyw w drużynie. Juniorzy zaczynają grać jak równy z równym z drużynami, z którymi jeszcze w poprzednim sezonie wysoko przegrywali. Podczas zimowego turnieju o Puchar Wójta Gminy Limanowa, juniorzy "Wierchów" zdobywają III miejsce.
 
Na treningi zaczyna przychodzić coraz więcej dzieci i młodzieży. Dlatego młodzi chłopcy, którzy zapisali się do klubu, chcą także grać w swojej lidze-trampkarzy od przyszłego sezonu.
 
Oficjalna strona internetowa i logo klubu
Pod koniec 2011 roku powstaje oficjalna strona internetowa klubu, którą założył i administruje trener Wroński. Znajdują się tam bieżące wyniki z ligi juniorów, artykuły, aktualna kadra wszystkich piłkarzy wraz z galerią zdjęć i historia klubu. Kilka miesięcy później powstaje druga strona klubu dla trampkarzy. Powstaje także logo klubu LKS "Wierchy" Pasierbiec. LINK do oficjalnej strony klubu: www.wierchypasierbiec.futbolowo.pl
 
30 LISTOPADA 2012 - zostają wybrane nowe władze Klubu. Prezesem zostaje Grzegorz Mucha, zastępcami prezesa Zbigniew Szewczyk i Bogdan Wiktor, skarbnikiem Paweł Golonka i sekretarzem Edmund Wąsowicz.
 

 

PREZESI KLUBU - chronologicznie:
 
 LZS od 1953 do 1992
- Stanisław Ptaszek (założyciel, 1953-1973)
- Józef Półtorak (jedna kadencja)
- Jan Wiktor (jedna kadencja)
- Kazimierz Pławecki (1974-1980)
- Henryk Gąsiorek (1981, kilka miesięcy)
- Józef Knapik (1981-1986)
- Stanisław Gurgul (1986-1987)
- Edward Badyla (1987-1992)                                             
 

LKS od 1992 do dnia dzisiejszego
- Edward Badyla (1992-2000)
- Kazimierz Gąsiorek (2000, kilka miesięcy)
- Zbigniew Szewczyk (kilka miesięcy)
- Edward Badyla (1992-2007)
- Łukasz Wierzycki (2007-2012)
- Grzegorz Mucha (od dnia: 30.11.2012)

 

Obecne władze (od dnia: 30.11.2012) w LKS "Wierchy" Pasierbiec: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,2,31,wladze-klubu.html

 

-    -    -

HISTORIĘ LKS „WIERCHY” PASIERBIEC (1953-2013) ZEBRAŁ:
Trener piłkarzy - Mateusz Wroński (będący w klubie od stycznia 2011)


ŹRÓDŁO:

Panowie - Stanisław Knapik, Edward Badyla, Stanisław Strug, Stanisław Golonka, Stanisław Ptaszek, a także Kronika LZS "Wierchy" w Pasierbcu (1953-1983), Kronika Klubu Rolnika w Pasierbcu (1967-1990) oraz Rys Historyczny na 50 lecie LZS-LKS "Wierchy" Pasierbiec, autorstwa Stanisława Ptaszka.


 

STRONY INTERNETOWE:

Pełna wersja historii Klubu - na obchody 60. Lecia "Wierchy" Pasierbiec (1953-2013). LINK: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,14,15,pelna-wersja-historii.html

Skrócona wersja historii Klubu - do opracowywanej Monografii LPPN klubów sportowych. LINK: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,14,16,skrocona-wersja-historii.html

Wspomnienie sportowe o Klubie (1972-1989) - nauczyciela i trenera, pana Stanisława Golonki. LINK: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,14,17,wspomnienie-sportowe.html


 


Limanowa, dn. 09 lutego 2012 r.

(historia będzie aktualizowana)

O klubie:

O Klubie

Nazwa klubu:
Ludowy Klub Sportowy "WIERCHY" PASIERBIEC

Adres: 34-601 Pasierbiec (k.Limanowej)

Rok założenia: 1953

Barwy klubowe: zielono-żółte

- - -

Aktualnie - w sezonie 2014/2015:

Drużyna bierze udział w rozgrywkach:
(Okręg Limanowski)


- KADRA:
Seniorzy Klasa 'B'
II Liga Juniorów

a także: Limanowska Liga Futsalu

- MŁODZI:
II Liga Trampkarzy (trampkarze, młodzicy i orliki)

- - -

Prezes Klubu: Grzegorz Mucha

Trener Klubu: Mateusz Wroński (kadra klubu)

Sztab szkoleniowy:

Damian Smoter (II trener)

Grzegorz Pałka (bramkarze)

- - -

Władze Klubu: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,2,31,wladze-klubu.html

Reklama

Treningi - MAJ 2015:

T R E N I N G I . . .

WTORKI:

- Orlik przy Szkole ZSS Nr 4 w Limanowej, w godz. 18:00-20:00 - dla wszystkich grup: dziecięcych, młodzieżowych i seniorów

 

PIĄTKI:

- Orlik przy Szkole ZSS Nr 4 w Limanowej, w godz. 18:00-20:00 - dla grup młodzieżowych i seniorów

 

SOBOTY/NIEDZIELE:

- mecze ligowe, sparingi lub turnieje, treningi na orliku lub boisku pod szpitalem, wyjścia w plener, itp. /w zależności od pogody i terminarza ligi/

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 15
LKS Słomka Siekierczyna - LKS Uran Łukowica
LKS Wierchy Pasierbiec - seniorzy - LKS Orkan Niedźwiedź

Losowa galeria

2011-10-08, Stradomka Skrzydlna 2:2 Wierchy Pasierbiec
Ładowanie...