LKS "Wierchy" Pasierbiec - strona oficjalna

Strona klubowa

Zegar

Logowanie

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 2 gości

dzisiaj: 38, wczoraj: 46
ogółem: 1 877 416

statystyki szczegółowe

Kalendarium

28

03-2024

czwartek

29

03-2024

piątek

30

03-2024

sobota

31

03-2024

niedziela

01

04-2024

pon.

02

04-2024

wtorek

03

04-2024

środa

Sport.pl

Zczuba.tv

Kontakty

Wyszukiwarka

Wspomnienie sportowe

 

WSPOMNIENIE SPORTOWE Z PASIERBCA z lat 1972-1989

mgr Stanisława Golonki – dla LKS „Wierchy” Pasierbiec



Pasierbiec odegrał w mojej długoletniej działalności sportowej szczególną rolę. Jako nauczyciel rozpocząłem pracę w Pasierbcu w październiku 1972 roku. Uczyłem kilku przedmiotów, w tym wychowanie fizyczne. Ucząc i szkoląc sportowców, ukończyłem studia na AWF i studia trenerskie z zakresu narciarstwa biegowego. Sport był dla mnie nie tylko pracą nauczycielską i trenerską, ale stanowił pasję i zamiłowanie.

Przez 13 lat pracy w Pasierbcu udało mi się wspólnie z dziećmi, młodzieżą i starszymi osiągnąć bardzo dobre wyniki sportowe, zaszczepić duch sportowego w społeczności, zintegrować młodzież szkolną z młodzieżą starszą, trenującą w LZS Wierchy, tak, że stanowiliśmy jedną dużą sportową rodzinę w wiosce.

LZS Wierchy istniał już wcześniej, a jaką prowadził działalność sportową to dokładniej będzie wiedział Pan Stanisław Ptaszek, który zakładał LZS oraz organizował i bardzo angażował się jako społecznik w życie kulturalno-sportowe w Pasierbcu.

Kiedy rozpocząłem pracę w Pasierbcu działał już LZS Wierchy - prezesem był Pan Kazimierz Pławecki oraz bardzo angażujący się Pan Stanisław Ptaszek. Z tego co pamiętam młodzież rozgrywała zawody szachowe, natomiast chłopcy grywali w piłkę nożną i siatkową. Była to forma  rekreacji wewnątrz wsi.

Oczywiście największym problemem w działalności sportowej był brak bazy i sprzętu sportowego. Miejscem gdzie można było prowadzić zajęcia był piękny górzysty teren oraz mały placyk gliniasto-kamienisty, zwany boiskiem przy budynku „starej szkoły” -ok. 28mx14m, mały plac na gruncie Pani Wiktorii Gizy (obecnie jest tam stadion), zastępcza sala do zajęć z gimnastyki -ok. 6m x 5m, była to zwykła klasa lekcyjna gdzie na czas WF usuwaliśmy pod jedną ścianę ławki aby przeprowadzić najprostsze ćwiczenia gimnastyczne oraz Klub Rolnika.

Szkoła posiadała kilka piłek, 2 materace gimnastyczne, 2 ławeczki, 5 par starych nart i kilka sanek. Czy LZS posiadał jakikolwiek sprzęt trudno mi powiedzieć - wydaje mi się, że były tylko szachy w Klubie Rolnika, który prowadzili Państwo Ptaszkowie.

Pasierbiec w tym czasie należał do Gminy Łososina Górna - Naczelnikiem Gminy był Pan Andrzej Ociepka. Sport w gminie działał poprzez dwa Ośrodki - Radę Gminą LZS, którą kierował  Pan Adam Dudek, ja natomiast kierowałem Gminnym Ośrodkiem Sportu Szkolnego.

Wspólnie organizowaliśmy zawody sportowe, tak w pionie szkolnym jak i LZS-owskim na terenie gminy. Udało nam się przekonać Naczelnika do poszerzenia boiska w Łososinie nad rzeką (obecnie łąka i ulica M. Dudka w stronę Młynnego), wykonać bitumiczne boisko do piłki siatkowej i skocznie do skoku w dal w łososińskim parku. W tym czasie poprosiłem Naczelnika o wyrównanie placu w Pasierbcu w tzw. „Sośninach” (obecny stadion), prace po pewnym czasie utknęły, a po reorganizacji administracyjnej nie było możliwości aby ukończyć nasze zamiary o stworzenie boiska, które by w minimalny sposób spełniało jako takie warunki do gry i szkolenia.

W latach 1973-74 wspólnie z młodzieżą szkolną i LZS poprawiliśmy plac przy starej szkole: równanie nawierzchni, wykonanie fosy, wykonanie od strony plebani piłko-chwytu z desek, wyznaczenie z deseczek linii do piłki ręcznej i siatkówki, zainstalowanie nowych bramek do piłki siatkowej, wykonaliśmy 100 tyczek slalomowych, 20 szarf i piłeczek włóczkowych, 40 lasek gimnastycznych. Nie pamiętam jednak nazwisk uczniów i młodzieży, która włączała się w te prace - było ich wielu.
 
Widząc zapał młodzieży szkolnej i starszej zaproponowałem im w maju 1973 r. wspólny start w gminnych biegach przełajowych o Puchar Rady Gminnej LZS - odnieśliśmy piękny sukces, zdobywając I miejsce. Młodzież szkolna reprezentowała LZS wspólnie ze starszymi kolegami, byli to Jan Dudziak, Jacek Dudziak, Ryszard Guzik, Stanisław Pławecki, Józef Halota, Zbigniew Golonka, Jan Wiktor.

Startowaliśmy też w gminnym turnieju piłki nożnej seniorów, zdobywając II miejsce (grałem w tej drużynie), w zawodach rowerowych, a zimą w zawodach narciarskich (slalom gigant) na stokach Paproci i u nas na „Salwówce”. Stoki do zawodów przygotowywaliśmy sami nieraz nawet w 25 narciarzy przez 3 dni - taki „żywy ratrak”. Również w tym roku startowaliśmy z młodzieżą szkolną w gminnych zawodach, zdobywając I miejsce w piłce nożnej i piłce ręcznej dziewcząt, a także w biegach przełajowych. Te sukcesy skłoniły władze oświatowe i sportowe Limanowej (1974) do przydzielenia naszej szkole godzin do realizacji zajęć SKS.

Dodatkowo starałem się o sprzęt sportowy i tak dzięki przekonaniu i zapewnieniu, że młodzież jest bardzo zdolna sportowo i na pewno uzyska bardzo dobre wyniki, otrzymaliśmy z Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki: narty biegowe - 35 par wraz z butami i kijami, piłki nożne i ręczne po 15 sztuk oraz dresy i stroje sportowe. Była to pierwsza pokaźna ilość sprzętu przydzielona do Pasierbca. Ze sprzętu, szczególnie piłek, korzystał również LZS.

W 1975 roku wraz z oddaniem do użytku budynku nowej szkoły zdecydowanie polepszyły się warunki do uprawiania sportu i prowadzenia zajęć z WF. Otrzymaliśmy zastępcza salę gimnastyczną -ok. 12mx6m, szatnie, magazyn na sprzęt sportowy. Zakupiono piłki do gier sportowych, sprzęt do LA, stoły tenisowe, również z tego sprzętu korzystała młodzież z LZS.

Dzięki osiągniętym wynikom przez młodzież szkolną w narciarstwie biegowym, otrzymaliśmy dodatkowo 50 par nart biegowych, buty i kije biegowe, w ramach współpracy z KS Limanovia, a w 1977 roku władze oświatowe przydzieliły szkole poszerzony program z WF z zakresu narciarstwa biegowego. W latach realizacji tzw. „Próby Limanowskiej” szkoła wzbogaciła się szczególnie o kompletny sprzęt z narciarstwa biegowego, tj. ok. 200 kompletów narciarskich, zaś środki uzyskane jako nagrody za wyniki i współpracę z KS Limanovia, wykorzystywaliśmy do zakupu sprzętu do innych dyscyplin sportowych jako zajęć do pełnej realizacji WF i jako zajęć uzupełniających.

Dzięki bazie i sprzętowi mogłem dzieciom i młodzieży szkolnej zaoferować różne dyscypliny sportowe: biegi narciarskie, LA, biegi przełajowe, gimnastykę, tenis stołowy, piłkę ręczną, piłkę siatkową oraz piłkę nożną na większym boisku przyszkolnym, jednak dla rozwoju piłki nożnej było ono za małe.

Posiadaliśmy jak na ówczesne czasy doskonale wszechstronnie wyposażoną szkołę do rozwijania zamiłowań sportowych dzieci i młodzieży. Klimat społeczny dla sportu w latach 1973-1980 był wspaniały, tworzyli ją dyrekcja szkoły, nauczyciele i wielu rodziców.

Wszechstronna praca szkoły przynosiła świetne wyniki oraz bardzo dobrą współpracę z młodzieżą, którą opuściła już szkołę, to zacieśniało współpracę z LZS w zakresie pomocy w szkoleniu, zabezpieczeniu zawodów, organizacji zawodów, sędziowaniu. Był to efekt dobrej pracy sportowej w Pasierbcu.

Dlatego LZS odnosił sukcesy na m.in.:
* Mistrzostwach Województwa w LA 1982 - wicemistrzostwo województwa na 100m - Danuta Pławecka, Sztafeta 4x100m - Danuta Pławecka, Dorota Golonka, Ewa Nowak, Halina Nowak, brązowy medal na 200m - Danuta Pławecka.
* Tenisie stołowym - udział przez 3 sezony 1982-85 w lidze wojewódzkiej tenisa stołowego w kat. kobiet i mężczyzn.
* Mistrzostwa Województwa w narciarstwie biegowym 1982 - mistrzostwa w kat. młodziczek - Elżbieta Piórkowska, wicemistrzostwo województw - Urszula Zapała.
* Mistrzostwa Województwa w piłce nożnej 1982 - wicemistrzostwo województwa.

Po rezygnacji Pana Henryka Gąsiorka, funkcję Prezesa LZS-u objął Pan Józef Kapnik, który wniósł duży wkład w utworzenie drużyny piłkarskiej. Prowadziłem szkolenie tego zespołu. Nie mając boiska, treningi prowadziliśmy w Łososinie i na boisku „pod szpitalem”.

Utworzone zostały dwa zespoły: tenisa stołowego - drużyna kobiet i mężczyzn, którymi zajął się Pan Jan Knapik. Zawodnicy trenowali w szkole. Startowali w Lidze Wojewódzkiej - bodajże IV liga wojewódzka oraz w turniejach województwa nowosądeckiego

Ta atmosfera oraz bardzo dobre wyniki dały mi możliwość zabiegać u ówczesnych władz gminnych i wojewódzkich o budowę boiska piłkarskiego. Udało mi się przekonać władze, że mimo niedostępnego terenu warto jest dla tak wspaniałej młodzieży wybudować najprostsze boisko, które umożliwiłoby dalszy rozwój sportu w tej wiosce.

Władze gminy (Naczelnik Jan Kubowicz wyraził zgodę), natomiast Urząd Wojewódzki - Wydział Kultury Fizycznej - Dyrektor Wydziału dr Ryszard Aleksander po wsparciu Przez Pana Jacka Bugajskiego, przydzielił środki na równanie terenu, ofosowanie, nawiezienie urodzajnej ziemi, zakup bramek, ogrodzenie oraz zadaszenie dla zawodników. Bardzo wiele pomocy uzyskaliśmy od władz gminno-miejskich na czele z wymienionym Naczelnikiem i Kierownikiem Wydziału Panem Stanisławem Strugiem, którzy nam bardzo pomagali w realizacji tej ciężkiej inwestycji sportowej.

Było zatem „zielone światło”, musieliśmy jednak stworzyć Społeczny Komitet Budowy Boiska, w celu pomocy do tej budowy. Prawdopodobnie w 1982 roku powołaliśmy Społeczny Komitet Budowy Boiska, którym kierowałem aż do oddania stadionu w 1989 roku.

Wykonaliśmy bardzo dużo prac, począwszy od wielu spotkań z władzami gminnymi i wojewódzkimi, organizowanie spotkań i przekonywanie właścicieli gruntu w celu wykupu działki, organizowaliśmy pracę fizyczną przy kształtowaniu terenu (wycięcie drzew, krzaków, wbijanie pali w podłoże w celu stabilizacji gruntu - działka była bardzo pochyła na zboczu ok. 5-6m różnicy). Ręcznie usuwaliśmy drzewa i zwoziliśmy je do Państwa Gizów.

Do pracy angażowali się: cała rodzina Państwa Knapików (Józek, Staszek, Jasiu, Antek), Państwo Piórkowscy (Jerzyk, Józek), Halota Krzysiek, Józek, Pan Ptaszek Stanisław - wypożyczał ciągnik, Pan Edward Badyla i inni oraz angażowałem do lżejszych prac młodzież szkolną.

W 1985 roku przenoszę się do pracy w Szkole Podstawowej nr 4 w Limanowej (Łososina Górna), jednak nadal kieruję trudnymi pracami przy budowie boiska - trudność wynikała ze względu na teren. Odchodząc z Pasierbca przekazałem działalność sportową w tej społeczności swoim uczniom, a także Panu Edwardowi Badyli, gdy został wybrany na prezesa LZS Wierchy.

W 1989 roku wraz z oddaniem stadionu do użytku, kończę sportową działalność w Pasierbcu. Uroczystość oddania stadionu przygotowywałem z Panem Edwardem Badylą i młodzieżą, pomagał nam Ks. Proboszcz Józef Waśniowski, który udostępnił plebanię na przyjęcie władz i gości z Nowego Sącza i Limanowej.

Po oficjalnej części odbył się mecz piłki nożnej pomiędzy drużyną „Igloopol” Dębica a LKS „Wierchy”, było to wielkie wydarzenie sportowe dla Ziemi Limanowskiej, ponieważ „Igloopol” grał wtedy w I lidze polskiej, a w bramce bronił reprezentant Polski, Arkadiusz Kłak.

W tych latach 1972-1985 Pasierbiec tak pod względem wyników sportowych szkoły i LZS-u oraz organizacyjnych był w czołówce województwa nowosądeckiego. Cieszyłem się nie tylko z wyników sportowych, ale również z tego, że wielu moich uczniów po opuszczeniu szkoły podstawowej angażowało się bardzo w działalności sportowej LZS-u i KS Limanovii jako zawodnicy, organizatorzy sportu, pomocnicy w szkoleniu oraz w pracach przy budowie stadionu w Pasierbcu. Były to jedne z piękniejszych lat mojej pracy i działalności sportowej.


 


Stanisław Golonka

 

Limanowa, dn. 20 grudnia 2011 r.
 

 

 

-  -  -

 

 

STRONY INTERNETOWE:

Pełna wersja historii Klubu - na obchody 60. Lecia "Wierchy" Pasierbiec (1953-2013). LINK: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,14,15,pelna-wersja-historii.html

Skrócona wersja historii Klubu - do opracowywanej Monografii LPPN klubów sportowych. LINK: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,14,16,skrocona-wersja-historii.html

Wspomnienie sportowe o Klubie (1972-1989) - nauczyciela i trenera, pana Stanisława Golonki. LINK: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,14,17,wspomnienie-sportowe.html

 

O klubie:

O Klubie

Nazwa klubu:
Ludowy Klub Sportowy "WIERCHY" PASIERBIEC

Adres: 34-601 Pasierbiec (k.Limanowej)

Rok założenia: 1953

Barwy klubowe: zielono-żółte

- - -

Aktualnie - w sezonie 2014/2015:

Drużyna bierze udział w rozgrywkach:
(Okręg Limanowski)


- KADRA:
Seniorzy Klasa 'B'
II Liga Juniorów

a także: Limanowska Liga Futsalu

- MŁODZI:
II Liga Trampkarzy (trampkarze, młodzicy i orliki)

- - -

Prezes Klubu: Grzegorz Mucha

Trener Klubu: Mateusz Wroński (kadra klubu)

Sztab szkoleniowy:

Damian Smoter (II trener)

Grzegorz Pałka (bramkarze)

- - -

Władze Klubu: http://wierchypasierbiec.futbolowo.pl/menu,2,31,wladze-klubu.html

Reklama

Treningi - MAJ 2015:

T R E N I N G I . . .

WTORKI:

- Orlik przy Szkole ZSS Nr 4 w Limanowej, w godz. 18:00-20:00 - dla wszystkich grup: dziecięcych, młodzieżowych i seniorów

 

PIĄTKI:

- Orlik przy Szkole ZSS Nr 4 w Limanowej, w godz. 18:00-20:00 - dla grup młodzieżowych i seniorów

 

SOBOTY/NIEDZIELE:

- mecze ligowe, sparingi lub turnieje, treningi na orliku lub boisku pod szpitalem, wyjścia w plener, itp. /w zależności od pogody i terminarza ligi/

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 15
LKS Słomka Siekierczyna - LKS Uran Łukowica
LKS Wierchy Pasierbiec - seniorzy - LKS Orkan Niedźwiedź

Losowa galeria

Tradycyjna niedzielna gierka juniorów i oldbojów Wierchów - 21.10.2012.
Ładowanie...